O przedszkolu

Przedszkole Miejskie Nr 14 mieszczące się przy ul. Sokolej 44 jest jednym z trzynastu publicznych przedszkoli w mieście i jednym z pięciu usytuowanych na osiedlu "Przylesie.

Programy nauczania

Do realizacji obowiązujących treści programowych wychowania przedszkolnego wykorzystujemy metody aktywne, problemowe i twórcze oraz metody tradycyjne.

Nasza misja

Poprzez stosowanie najskuteczniejszych metod nauczania dajemy możliwość naszym Przedszkolakom osiągania najlepszych wyników rozwoju.

Grupa 5

Pola Nadziei - sadzimy żonkile

20171002 123241W tym roku nasze przedszkole włącza sie do akcji "Pola Nadziei". Co roku – w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na tę chorobę. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się szeroko zakrojona akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.
Dzieci z naszego przedszkola włączyły się do akcji  rozpoczynając ją od symbolicznego sadzenia cebulek żonkili w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dalsza część akcji odbędzie się w wiosnę pod hasłem "Dzień Żonkila"

Czytaj więcej: Pola Nadziei - sadzimy żonkile

W poszukiwaniu jesieni

20170926 100359W poszukiwaniu jesieni – wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Leśnego „Strzelnica”. Celem wycieczki było zaobserwowanie zmian, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią, poznanie nowego środowiska przyrodniczego. Park leśny to wspaniałe malownicze miejsce - szczególnie jesienią. Dzieci rozpoznawały drzewa po liściach (brzozy, klonu, dębu, akacji, sosny, świerku) oraz ich owoce. Przedszkolaki słuchały śpiewu ptaków dochodzące z głębi lasu, zbierały kolorowe liście, zobaczyły z bliska muchomora. Największe emocje wśród dzieci wywołał widok skocznej, rudej wiewiórki. Wycieczka do lasu bardzo podobała się dzieciom, które wzbogaciły swoje wiadomości przyrodnicze a co najważniejsze przyjemnie i zdrowo spędziły przedpołudnie. 

Czytaj więcej: W poszukiwaniu jesieni

Bezpieczny Przedszkolak

20170919 093100Na poczatku roku szkolnego wszystkie dzieci z naszego przedszkola zostały zapoznane z kodeksem grzecznego przedszkolaka – z podstawowymi zasadami respektowanymi w naszym przedszkolu. Miesiąc wrzesień to także czas poświęcony zagadieniom związanym z biezpieczeństwem. Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki zapoznały sie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa m.in., jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię – ćwiczyły praktycznie dane umiejetności podczas wycieczek na najbliższe skrzyżowanie. Obserwowały ruch uliczny, rozpoznawały i zanywały znaki drogowe, przejście dla pieszych, stosowały sie do oznakowania wyświetlanego na sygnalizatorach świetlnych. Podczas zajęć dzieci miały także okazję poznać umundurowanie i akcesoria policyjne. Najwięcej radości przyniósł dzieciom policyjny komisarz – LEW. 

Czytaj więcej: Bezpieczny Przedszkolak

Świat zmysłów

20170911 093616Podczas zajęć dydaktycznych dzieci z naszej grupy rozpoznwały produkty/przedmioty po dotyku, smaku i zapachu.  Starały się odpowiadać na pytania nauczyciela np. "Czy podoba Ci się ten zapach, czy jest on dla ciebie przyjemny/nieprzyjemny". Przedszkolaki chetnie brały udział w proponowanych zabawach. Były bardzo zainreresowane tematyką zajęc. Poza stymulowaniem rozwoju różnych rodzajów percepcji, dzieci wzbogacały swoje słownictwo oraz rozwijały znajomości pojęć związanych z kształtem, wielkością, długością, ciężarem, fakturą, smakiem i zapachem. Pod koniec zajęć dzieci pracując w grupach tworzyły plansze sensorycze. 

Czytaj więcej: Świat zmysłów