O przedszkolu

Przedszkole Miejskie Nr 14 mieszczące się przy ul. Sokolej 44 jest jednym z trzynastu publicznych przedszkoli w mieście i jednym z pięciu usytuowanych na osiedlu "Przylesie.

Programy nauczania

Do realizacji obowiązujących treści programowych wychowania przedszkolnego wykorzystujemy metody aktywne, problemowe i twórcze oraz metody tradycyjne.

Nasza misja

Poprzez stosowanie najskuteczniejszych metod nauczania dajemy możliwość naszym Przedszkolakom osiągania najlepszych wyników rozwoju.

Grupa 5

Dokarmiamy ptaki zimą

a12Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki atmosferyczne. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też dzieci z naszej grupy dbają o to, żeby w karmnikach nie zabrakło pożywienia dla ptaków. 

Czytaj więcej: Dokarmiamy ptaki zimą

Mikołajki

P1080197Dnia 6.12.2017r nasze przedszkole odwiedził Świety Mikołaj. Spotkanie z Mikołajem odbyło sie na holu, gdzie przedszkolaki (ubrane w czapeczki mikołajowe) mogły zadać  Mikołajowi pytanie, a w podziękowaniu za odwiedziny zaspiewały piosenki. Na zakończenie spotkania Mikołaj wręczył dzieciom prezenty; nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia. 

Czytaj więcej: Mikołajki

Ubieramy naszą choinkę

20171204 124333"Stała pod śniegiem panna zielona
Nikt prócz zająca nie kochał jej
Nadeszły święta i przyszła do nas
Pachnący gościu, prosimy wejdź!

Czytaj więcej: Ubieramy naszą choinkę

Spotkanie z górnikiem

20171204 093310W święto Barbórki, 4 grudnia dzieci z naszj grupy uczestniczyły w spotkaniu z górnikiem. Pan Dawid (tato Uli) opowiedział dzieciom, na czym polega praca górnika oraz jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa. Przedszkolaki dowiedziały sie m.in., że w kopalni słychać ogłuszajacy huk pracujących tam urządzeń/maszyn, że temperatura na dole jest bardzo wysoka a powietrze mocno zanieczyszczone, przez co górnicy muszą pracować w specjalnych maskach.

Czytaj więcej: Spotkanie z górnikiem

Zajęcia edukacyjne – "Gdzie raki zimują?"

20171127 10340027 listopada wybraliśmy sie na zajęcia edukacyjne do Centrum Edukacji Przyrodniczej. Zimowy czas można spędzać na wiele sposobów. Zwierzęta również mają swoje ulubione miejsca i aktywności. Podczas zajęć zatytułowanych "Gdzie raki zimują" dzieci poznały różne sposoby na radzenie sobie z zimą w świecie zwierząt. Zajrzały do „mieszkań” śpiochów oraz nauczyły się prawidłowo pomagać m.in. ptakom i ssakom podczas mrozów. Będąc w parku odwiedziliśmy także zwierzęta mieszkające w zagrodzie oraz przeszliśmy się aleją dinozaurów. 

Czytaj więcej: Zajęcia edukacyjne – "Gdzie raki zimują?"

Dzień Pluszowego Misia

20171124 112559Tradycyjnie, jak każdego roku dzieci z naszego przedszkola świętowały wspólnie ze swoimi pluszowymi przyjacielami. 24 listopada przedszkolaki przyszły do przdszkola z ulubionym misiem. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia. Z zapałem malowały portrety misiów. Z dużym zainteresowaniem uczesniczyły w zabawach i grach ruchowych m.in. - „Misie i miód’, „Niedźwiadek”, "Przyjaciel Miś"... Kulminacyjnym i ostatnim punktem dnia, było pamiątkowe zdjęcie oraz wręczenie misiowych medali. 

Czytaj więcej: Dzień Pluszowego Misia

Zabawy z literkami

20171010 093010Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:

Czytaj więcej: Zabawy z literkami

Spotkanie z Mistrzem Nordic Walking

20171023 113350Dnia 23.10.2017r. nasze przedszkole odwiedził Mistrz Świata w Nordic Walking Pan Bogdan Grygorowicz. Pan Bogdan zapoznał dzieci z techniką chodzenia z kijkami oraz przeprowadził z dziećmi krótkie ćwiczenia gimnastyczne. Pod koniec zajęć dzieci otrzymały, od zaproszonego gościa, pamiątkowy medal.  

Czytaj więcej: Spotkanie z Mistrzem Nordic Walking

Warsztaty ceramiczne

20171023 09500423 października wybraliśmy sie do Młodzieżowego Domu Kultury na warsztaty ceramiczne. W trakcie przeprowadzonych zajęć dzieci poznały podstawowe techniki i metody formowania i modelowania gliny. Podczas zajęć w przedszkolu wytwory naszej pracy (dzwoneczki) będziemy ozdabiać kolorowymi brokatami. 

Czytaj więcej: Warsztaty ceramiczne

Teatrzyk pt. "Wielkie hece w bibliotece"

20171013 09020213 października przyjechał do naszego przedszkola teatr "Moralitet" z Krakowa. Teatrzyk pt. "Wielkie hece w bibliotece" w łatwy i przystępny sposób uczył dzieci zamiłowania do czytania - edukował dzieci, jak ważną kwestią jest to, aby dbały i szanowały książki. Teatrzyk poruszał ponadto kwestie toleracji i akceptacji. Dzieci dowiedziały się, że nie ma znaczenia, czy przyjaciel ma inny kolor skóry, włosów etc. Nie wygląd - ale to kim jesteśmy świadczy o wartości człowieka.   

Czytaj więcej: Teatrzyk pt. "Wielkie hece w bibliotece"

Pola Nadziei - sadzimy żonkile

20171002 123241W tym roku nasze przedszkole włącza sie do akcji "Pola Nadziei". Co roku – w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na tę chorobę. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się szeroko zakrojona akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.
Dzieci z naszego przedszkola włączyły się do akcji  rozpoczynając ją od symbolicznego sadzenia cebulek żonkili w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dalsza część akcji odbędzie się w wiosnę pod hasłem "Dzień Żonkila"

Czytaj więcej: Pola Nadziei - sadzimy żonkile

W poszukiwaniu jesieni

20170926 100359W poszukiwaniu jesieni – wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Leśnego „Strzelnica”. Celem wycieczki było zaobserwowanie zmian, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią, poznanie nowego środowiska przyrodniczego. Park leśny to wspaniałe malownicze miejsce - szczególnie jesienią. Dzieci rozpoznawały drzewa po liściach (brzozy, klonu, dębu, akacji, sosny, świerku) oraz ich owoce. Przedszkolaki słuchały śpiewu ptaków dochodzące z głębi lasu, zbierały kolorowe liście, zobaczyły z bliska muchomora. Największe emocje wśród dzieci wywołał widok skocznej, rudej wiewiórki. Wycieczka do lasu bardzo podobała się dzieciom, które wzbogaciły swoje wiadomości przyrodnicze a co najważniejsze przyjemnie i zdrowo spędziły przedpołudnie. 

Czytaj więcej: W poszukiwaniu jesieni

Bezpieczny Przedszkolak

20170919 093100Na poczatku roku szkolnego wszystkie dzieci z naszego przedszkola zostały zapoznane z kodeksem grzecznego przedszkolaka – z podstawowymi zasadami respektowanymi w naszym przedszkolu. Miesiąc wrzesień to także czas poświęcony zagadieniom związanym z biezpieczeństwem. Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki zapoznały sie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa m.in., jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię – ćwiczyły praktycznie dane umiejetności podczas wycieczek na najbliższe skrzyżowanie. Obserwowały ruch uliczny, rozpoznawały i zanywały znaki drogowe, przejście dla pieszych, stosowały sie do oznakowania wyświetlanego na sygnalizatorach świetlnych. Podczas zajęć dzieci miały także okazję poznać umundurowanie i akcesoria policyjne. Najwięcej radości przyniósł dzieciom policyjny komisarz – LEW. 

Czytaj więcej: Bezpieczny Przedszkolak

Świat zmysłów

20170911 093616Podczas zajęć dydaktycznych dzieci z naszej grupy rozpoznwały produkty/przedmioty po dotyku, smaku i zapachu.  Starały się odpowiadać na pytania nauczyciela np. "Czy podoba Ci się ten zapach, czy jest on dla ciebie przyjemny/nieprzyjemny". Przedszkolaki chetnie brały udział w proponowanych zabawach. Były bardzo zainreresowane tematyką zajęc. Poza stymulowaniem rozwoju różnych rodzajów percepcji, dzieci wzbogacały swoje słownictwo oraz rozwijały znajomości pojęć związanych z kształtem, wielkością, długością, ciężarem, fakturą, smakiem i zapachem. Pod koniec zajęć dzieci pracując w grupach tworzyły plansze sensorycze. 

Czytaj więcej: Świat zmysłów